Despre şcoala 5

Școala numărul 5 este

O școală prietenoasă, cu o atmosferă destinsă și relații foarte bune între elevi și profesori.

O școală pentru fiecare, ce pune în valoare abilitățile elevilor și are așteptări înalte de la fiecare.

O școală participativă, care implică elevii în luarea deciziilor, informează și consultă părinții în legătură cu schimbările necesare în școală.

O școală comunitară, care organizează activități pentru diverse colectivități din comunitate, realizează activități extrașcolare pentru elevi și se preocupă de dezvoltarea spiritului civic.

O școală în care prietenia și învățarea permanentă fac primii pași.

Un mediu prietenos și energic

Cine suntem

Situată în plin centrul orașului, Școala nr. 5 a fost înființată în 1960. Ca un omagiu, școala poartă numele lui C. Popescu, fost elev al școlii, care a tradus poemele lui M. Eminescu în limba engleză. Versiunea sa este considerată de britanici un etalon al traducerilor de poezie. Premiul British Council pentru traduceri de poezie dintr-o limbă străina îi poarta numele și în prezent.

Ce ne propunem

Ne străduim să oferim tuturor elevilor posibilități de a-și dezvolta interesele și abilitățile care vor continua să îmbogățească viețile lor mult după ce părăsesc școala.

De ce cu noi?

Pentru că noi oferim o educație dinamică și participativă, asigurandu-ne că fiecare elev este încrezător în contribuția pe care o poate avea la provocările lumii noastre mereu în schimbare. O bogăție de oportunități sunt disponibile tinerilor de azi și Școala 5 se străduiește să-și inspire elevii să devină cetațeni model, responsabili și conducători în comunitățile și profesiile lor.

Spaţiul școlii

Catedre și personal didactic