ACT LOCAL, THINK GLOBAL

30 ianuarie 2024

Nr. KA210-BW-23-21-160486

Perioada de desfășurare: 02.10.2023 – 01.07.2025

Parteneri:

  • Elise von König Germeinschaftschule Stuttgart, Germania
  • Başiskele Seymen İlkokulu Kocaeli, Turcia
  • Scoala Gimnaziala Numarul 5 București, Romania
  • Escola A. Aguilera Terrassa, Spania

Proiectul „ACT LOCAL-THINK GLOBAL” își propune să crească gradul de conștientizarea cu privire la provocările mediului înconjurător, încurajând elevii să-și asume responsabilitatea protejării mediului. Prin implementarea politicilor de mediu și implicarea tuturor membrilor comunității școlare, această colaborare va avea un impact durabil asupra sustenabilității.

Scopul proiectului este să pregătească elevii cu cunoștințele și abilitățile necesare pentru a deveni cetățeni responsabili, echipați să abordeze provocările mediului înconjurător din secolul al XXI-lea. Prin promovarea protejării mediului și a colaborării, acest proiect va contribui la un viitor MAI SĂNĂTOS, MAI CURAT și MAI SUSTENABIL pentru toți.

Obiectivele proiectului:

– Promovarea CLIL (Integrated Learning of Content and Language) în domeniul Educației pentru problemele de mediu;

– Creșterea motivației elevilor pentru a gândi într-un mod #GLOBAL și a fi mai activi și pro activi;

– Îmbunătățirea cunoștințelor și experiențelor profesorilor în metodologii de învățare noi și inovatoare #METODOLOGIES;

– Îmbunătățirea nivelului de competențe esențiale în domeniul TIC și utilizarea instrumentelor digitale.

Mobilități:

  1. Escola A. Aguilera Terrassa, Spania – 27.11-01.12.2023