START în educație media

17 iunie 2023

Scopul proiectului “START în educație media” este dezvoltarea de competențe media pentru cel puțin 150 de elevi cu vârste cuprinse între 10 și 15 ani, prin creșterea capacității copiilor și adolescenților din grupul țintă de a interacționa într-un mod cât mai sigur și responsabil cu rețelele de socializare media, de a realiza deconstrucția mesajelor media și de a diferenția între fapte și opinii.

Organizația noastră este interesată de educația media pentru copii și adolescenți (9-15 ani). Considerăm că vârsta la care copiii încep să acceseze internetul trebuie să fie mai bine colerată cu achiziționarea de competențe media de bază, pentru a minimiza diferența dintre accesul lor la internet (9 ani) și programele de intervenție media, preponderent focusate pe liceeni (15-19 ani).